Späť

10 najväčších stavebných projektov sveta

Full Image

Medzi 10 najväčších stavebných projektov patria kanály, letiská, podzemné železnice, inžinierske siete ale aj priemyselné komplexy. Na tomto zozname nájdete tiež zábavné parky, ako aj Medzinárodnú vesmírnu stanicu. V tomto článku vám predstavíme 10 najväčších projektov, ktoré v súčasnosti a blízkej budúcnosti dominujú stavebnému priemyslu.

10) Veľká umelá rieka, Líbya

Líbya pracuje na projekte Veľkej umelej rieky od roku 1985. Ide o najväčší zavlažovací projekt na svete. Veľká umelá rieka by mala zavlažovať viac ako 350 000 akrov ornej pôdy a podstatne zvýšiť dostupnosť pitnej vody vo väčšine líbyjských mestských centier. Rieka čerpá vodu z podzemného systému Nubian Sandstone Aquifer. Dokončenie projektu je naplánované na rok 2030.

9) Pekinské letisko, Čína

Po dokončení by mali celkové náklady na výstavbu Medzinárodného letiska v Pekingu prekonať náklady na výstavbu letiska Al Maktoum v Dubaji (nižšie). Okrem toho by sa toto letisko malo rozprestierať na väčšej rozlohe a mať väčšiu kapacitu rovnako pre cestujúcich, ako aj pre lietadlá. Prvá fáza projektu bola ukončená v roku 2008 a predpokladá sa, že ďalšia expanzia bude dokončená do roku 2025.

8) Chuo Shinkansen, Japonsko

Chuo Shinkansen je najnovšia vysoko-rýchlostná železnica v Japonsku. Jej oficiálny názov je Linear Chuo Shinkansen. Vlak by mal na tejto železnici jazdiť rýchlosťou až 505 kilometrov za hodinu a cestujúcich by mal previesť z Tokia do Nagoye, čo je 286 kilometrov, za 40 minút. Dokončenie projektu sa odhaduje na rok 2027. Približne 86% trate medzi Tokiom a Nagoja sa bude nachádzať pod zemou, čo si vyžaduje rozsiahlu výstavbu tunela.

Podobné: Najväčšie verejne obchodovateľné realitné spoločnosti sveta pre rok 2021

7) Vysoko-rýchlostná železnica, Kalifornia

Výstavba vysoko-rýchlostnej železnice v Kalifornii sa začala v roku 2015. Projekt by mal byť podľa očakávaní dokončený do roku 2029. Železničná trať prepojí 8 z 10 najväčších miest Kalifornie. Stavba má prebiehať v dvoch fázach, pričom prvá fáza prepojí Los Angeles so San Franciscom. Druhá fáza zasa železnicu rozšíri do San Diega a následne aj Sacramenta. Vlak bude stopercentne elektrický a poháňaný výlučne obnoviteľnou energiou. Jeho rýchlosť by mala dosiahnuť až 320 kilomentrov za hodinu.

6) London Crossrail, Londýn

Projekt London Crossrail predstavuje prvý podzemný vlakový systém na svete. Na projekte sa úspešne pracuje a mnohí dúfajú, že k nemu pribudne tunel v dĺžke takmer 42 kilometrov. Železničná trať, by mala spojiť 40 staníc. Cena tohto projektu dosiahne približne 23 miliárd amerických dolárov. Jeho dokončenie bude prebiehať vo fázach.

5) Projekt prenosu vody z juhu na sever, Čína

Severná Čína je domovom takmer polovice obyvateľstva celej Číny. Nanešťastie má táto časť populácie k dispozícii iba 20% zo všetkých čínskych vodných zdrojov. Krajina sa tento problém rozhodla riešiť výstavbou troch obrovských kanálov. Dĺžka každého kanála bude najmenej 965 kilometrov. Tieto kanály budú slúžiť na prenos vody z troch najväčších riek krajiny, smerujúcich do severnej časti Číny. Očakáva sa, že projekt bude dokončený za neskutočných 48 rokov. Každý rok, by malo kanálmi pretiecť 44,8 miliárd kubických metrov vody.

4) Medzinárodná vesmírna stanica

Medzinárodná vesmírna stanica obehne Zem každých 92 minút. Stanica bude postavená na základe partnerstva 15 krajín a piatich rôznych vesmírnych agentúr. Náklady na jej výstavbu pravdepodobne dosiahnu viac ako 60 miliárd amerických dolárov. Projekt Medzinárodnej vesmírnej stanice stále prechádza niekoľkými vývojovými zmenami a expanziami, ktoré môžu viesť k nárastu konečných nákladov na dokončenie projektu. Mnohí predpokladajú, že konečná cena projektu presiahne hodnotu 1 bilióna amerických dolárov.

3) Dubailand, Dubaj

Komplex Dubailand spojí tri svety Walta Disneyho na jednom mieste. Jeho hodnota je 64 miliárd amerických dolárov a rozprestiera sa na pozemku s rozlohou 278 kilometrov štvorcových. Projekt je rozdelený na šesť častí: tematické parky, športoviská, eko-turizmus, zdravotnícke zariadenia, vedecké atrakcie a hotely. V komplexe sa bude taktiež nachádzať najväčší hotel na svete, v ktorom sa bude 6 500 izieb a obchodné centrum s rozlohou takmer 1 milióna metrov štvrcových. Projekt by mal byť dokončený v roku 2025.

Podobné: Čo môžu dodávatelia lešenia urobiť so stále rastúcimi cenami materiálov?

2) Jabail II, Saudská Arábia

Jabail II je projekt rozšírenia priemyselného mesta. Cena tohto projektu dosahuje 11 miliárd amerických dolárov. S výstavbou sa začalo už v roku 2014. Po dokončení sa bude v meste nachádzať závod na odsoľovanie morskej vody s rozlohou 800 000 metrov kubických, najmenej 100 priemyselných závodov a ropná rafinéria, ktorá bude vyrábať najmenej 350 000 barelov denne. Okrem toho budú súčasťou mesta kilometre železníc, ciest a diaľnic. Celý projekt by mal byť dokončený v roku 2024.

1) Medzinárodné letisko Al Maktoum, Dubaj

Medzinárodné letisko Al Maktoum sa rozlieha na viac ako 56 štvorcových kilometroch a je najväčším stavebným projektom na svete. Po dokončení bude možné na letisku manipulovať naraz s 200 lietadlami so širokými trupmi. Cena druhej fázy expanzie letiska sa odhaduje na viac ako 32 miliárd amerických dolárov. Letisko malo byť pôvodne dokončené v roku 2018, no tento dátum sa nepodarilo dodržať a dodnes nebol stanovený nový dátum dokončenia tohto najväčšieho stavebného projektu na svete.

Chcete vedieť o podobných článkoch ako prvý?

Jedným kliknutím si aktivujte newsletter

  Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

  Ďaľšie články
  Výhody najatia si profesionálnej lešenárskej spoločnosti

  Iba veľmi málo budov je možné postaviť bez … Continued

  Čo môžu dodávatelia lešenia urobiť so stále rastúcimi cenami materiálov?

  Je povzbudzujúce sledovať, koľko úsilia a odhodlania bolo … Continued

  Najväčšie verejne obchodovateľné realitné spoločnosti sveta pre rok 2021

  Realitné spoločnosti po celom svete zažili v tomto … Continued

  Bezpečnostné tipy pri práci s lešením

  Prevencia pádu je jedným z najdôležitejších faktorov bezpečnosti … Continued

  Výhody lešenia v stavebníctve

  Ak vám povieme, aby ste si predstavili stavbu, … Continued

  Práca pre nás

  Spoločnosť Lešenie SK neustále hľadá nových ľudí na … Continued

  Projekt Viktoriaskolan, Švédsko

  Projekt Viktoriaskolan odštartoval 24.5.2016 v meste Göteborg vo … Continued

  Projekty v nemecku

  V roku 2016 sa naši pracovníci podieľali celkovo … Continued

  Montáž a demontáž lešenia

  Naša firma LešenieSK sa zaoberá prenájmom a predajom … Continued

  Projekt Guldhedsskolan, Švédsko

  Tento projekt základnej školy prebiehal v termíne od … Continued

  Projekt Dr.Westrings Gata, Švédsko

  Názov tohto projektu pochádza z pomenovania mestskej časti, … Continued

  Reklama na streche

  Novinka! Naša spoločnosť Lešenie SK, s.r.o. už disponuje … Continued

  Sklad v trnave

  Firma Lešenie SK disponuje skladovým dvorom v Trnave … Continued

  Bytový dom, Veľký grob

  V minulom roku sme v spolupráci s firmou … Continued