Po-Pia: 8:00 – 17:00
0

Žiadne produkty v košíku.

Práca pre lešenárov v zahraničí: Aké požiadavky musíte splniť a na čo si dať pozor

Práca v zahraničí mnohých láka najmä z pohľadu financií. Počítať môžete totiž s vyššími zárobkami ako na Slovensku, ktoré sú významným motivačným faktorom. Výnimkou v tomto smere nie sú ani lešenári či stavbári, ktorí si za hranicami Slovenska dokážu zabezpečiť veľmi slušný príjem.

Poradíme vám, čo by ste si mali rozmyslieť, aké pravidlá platia a načo si dať pozor ešte skôr, ako za prácou vycestujete.

Akou formou budete pracovať?

Vzhľadom na to, čo sme uviedli je pochopiteľné, že ako prvé vás bude zaujímať výška platu, príspevkov a ďalších finančných benefitov. Nezabúdajte ale, že to najdôležitejšie je práve forma, na základe ktorej budete pracovať. Môže totiž nastať situácia, že bude vyžadovaná živnosť, ktorú si najskôr musíte na Slovensku založiť, s čím sa spájajú ďalšie povinnosti a úkony.

Na druhej strane je možné nájsť pracovné ponuky pre lešenárov, pri ktorých pôjde o prácu na základe pracovnej zmluvy. Vždy sa však pýtajte, o akú pracovnú zmluvu pôjde, napríklad či pôjde o nemeckú pracovnú zmluvu, švédsku pracovnú zmluvu, alebo nebodaj budete podpisovať iba zmluvu o sprostredkovaní práce.

Bude stačiť preukaz lešenára alebo potrebujete aj iné potvrdenia?

Ak už máte skúsenosti s prácou lešenára, určite viete, čo je to preukaz lešenára a čo vás viedlo k jeho získaniu. V prípade, že si prácu lešenára hľadáte v zahraničí, budete ho potrebovať. Platný je síce v rámci celej EÚ, v závislosti od toho, do akej krajiny pôjdete však možno budete potrebovať vyriešiť jeho dodatočné uznanie. Už pred odchodom si preto zistite, aké pravidlá platia pre uznávanie odborných spôsobilostí občanov členských štátov Európskej únie v danej krajine.

Môžete sa tiež stretnúť s požiadavkou na preukázanie zdravotnej spôsobilosti a oplatí sa tiež myslieť na to, aby ste si nechali preložiť svoje referencie do cudzieho jazyka. Uplatnenie v zahraničí na pozícii lešenára sa vám tým v niektorých prípadoch môže o niečo zjednodušiť.

Na čo sa určite opýtajte ešte pred odchodom?

Pred odchodom by ste mali mať odpovede na sériu rozličných otázok, a bude ich veľa, takže si ich ideálne aj niekde zapíšte. Pýtajte sa na to, pre koho presne budete pracovať, kto vám zabezpečí ubytovanie, stravu a koľko to celé bude stáť. Tiež sa pýtajte na to, čo všetko sa vám bude zrážať zo mzdy (napríklad poplatky za sprostredkovanie) a tiež, čo z akých zložiek bude vaša mzda pozostávať. Platové podmienky dokážu byť veľmi zaujímavé, najmä ak pripočítame rôzne príspevky na dovolenku, cestovné či stravné. Pre každý prípad sa nezabudnite informovať aj o možnosti ukončenia pracovného pomeru a prípadných dôsledkov.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Meno a Priezvisko
Vodičský Preukaz
Share This Article
Kópia-súboru-04e325ce-0e3d-4281-82bd-a4f1da162921
Previous post
Všetko o lešení: Typy lešenia a ich využitie v praxi
Next post
Tipy, ako zvýšiť bezpečnosť pri práci vo vašej firme
Kópia-súboru-IMG_20220808_203319

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

sk_SKSlovak