Späť

Aké technológie používať pre obmedzenie krádeží na stavenisku?

Full Image

So stavebnými materiálmi a zariadeniami sa vo veľkom obchoduje. Staveniská sú plné hodnotných vecí, vrátane drahých zariadení a nástrojov, alebo nedostupných materiálov. Preto sú krádeže v stavebnom priemysle pomerne častým problémom. Bezpečnosť staveniska je rozhodujúca pri ochrane cenných nástrojov aj materiálov.

Keď spravujete stavbu, mali by ste nepretržite kontrolovať, či sa zoznam stavebných materiálov a zariadení využívajúcich sa na stavbe skutočne zhoduje s inventárom na mieste. Ak niečo zmizne, ide väčšinou o finančne nákladnú záležitosť. Okrem toho klesá morálka pracovníkov na stavbe a taktiež môže dôjsť k nedodržaniu termínov.

Čo hľadajú zlodeji na stavenisku?

V noci opustené, tiché a neosvetlené pracoviská sú jedným z ľahkých cieľov a skvelou príležitosťou pre zlodejov. Zlodeji presne vedia, kedy majú na stavenisko zaútočiť, a to aj najmä vtedy, ak si sú istí, že materiály ani zariadenia nie sú na stavbe dobre zabezpečené. Hlavným dôvodom zlej zabezpečenosti staveniska je nedostatok dohľadu alebo skutočnosť, že sa nadriadený snaží držať všetky výdaje na nevyhnutnom minime, a preto nedal postaviť plot.

Pri riadení stavby je dôležité investovať do prenájmu zabezpečenia a inštalácie spoľahlivého bezpečnostného systému. Softvér na správu materiálov a zariadení, alebo online inventár nie sú postačujúce. Na stavbe sa nachádza široká škála vecí, ktoré môžu zlodeji neskôr predať. Ide napríklad o meď, drevo, kamene, štrk, ťažké zariadenia, náradie, strešné materiály, ochranné pomôcky a mnohé iné.

Taktiež by ste mali vedieť, že krádež nástrojov a materiálov nie je jedinou hrozbou pre stavebné firmy. V niektorých prípadoch sa totižto zlodeji správajú aj ako vandali. Striekajú tak farby na materiály, alebo dokonca na samotné objekty vo výstavbe. Niektorí dokonca rozbíjajú sklá a nedokončené veci, či sa rozhodnú si v noci na opustenej stavbe zorganizovať večierok.

V takomto prípade nestačí na zabezpečenie stavby iba nejaký riadiaci softvér. Potrebujete spoľahlivý bezpečnostný systém, ktorý bude slúžiť ako prevencia proti vandalizmu a krádeži. S bezpečnostným systémom a kamerovým záznamom je spolupráca s policajtmi a dolapenie vinníkov oveľa ľahšia.

Podobné: 10 najväčších stavebných projektov sveta

Technológie, ktoré sa používajú k zabráneniu krádeží na staveniskách

Krádeže sú v stavebnom priemysle naozaj veľký problém. Ak sa zlodejom zdá, že je stavba bez dozoru, môže to byť pre nich ľahký cieľ. Technológie tak predstavujú užitočný spôsob, ako zabezpečiť svoju stavbu proti krádežiam.

1) Bezpečnostné kamery

V dnešnej dobe čoraz viac prevádzok inštaluje dobre viditeľné a kvalitné bezpečnostné kamery. Investovanie do kamier je v stavebnom priemysle jednoznačne dobrou voľbou. Ak zlodeji uvidia kamery, väčšinou sa rozhodnú zo stavby odísť bez toho, aby niečo ukradli. V dnešnej dobe viete zohnať kamery so solárnymi jednotkami, alebo záložnými batériami, vďaka čomu sa nemusíte báť toho, že sa vybijú alebo, že potrebujete nejaký zdroj energie.

Niektoré kamery majú infračervené snímače a funkciu detekcie pohybu. Vedia tak zmerať zmeny v teplotných aktivitách, ktoré môžete použiť na aktiváciu kamier. Ušetríte tak baterku. Bezpečnostné kamery môžu byť vybavené technológiou Wi-Fi, čím si zabezpečíte prenos obrázkov, videí ale aj živé vysielanie priamo do vášho telefónu. Ak na stavbe zaznamenáte nežiadúci pohyb, môžete ihneď kontaktovať úrady o neoprávnenom vstupe na stavenisko.

2) Technológia rádiofrekvenčnej identifikácie (RFID)

RFID systém vám môže pomôcť so správou nástrojov a zariadení používaných na stavbe, a to najmä vtedy, ak je súčasťou inventáru. Tento systém bol vyvinutý iba prednedávnom a postupne sa začína používať v stavebnom priemysle. Technológia rádiofrekvenčnej identifikácie sa doteraz používala najmä na riadenie dodávateľského reťazca. V súčasnosti sa na stavbách používajú na sledovanie materiálov a nástrojov.

Táto technológia môže taktiež slúžiť na riadenie pracovníkov na stavbe, nakoľko dokáže zaznamenávať zamestnancov, ktorí prichádzajú na stavbu. Technológia rádiofrekvenčnej identifikácie znižuje počet krádeží na akomkoľvek stavenisku, pretože obsahuje čítačku, ktorá ľahko prenáša signál na vysokofrekvenčný štítok. Štítky obsahujú mikročip, ktorý slúži na ukladanie a spracovanie informácií pomocou antény. Technológia rádiofrekvenčnej identifikácie je ideálnym spôsobom ako sledovať, kde sa aktuálne nachádzajú nástroje, ale aj na to, kedy robotníci zo stavby odchádzajú alebo prichádzajú.

3) Rovnaké ​kľúče pre zariadenia

Pri správe stavebného zariadenia a materiálov sa odporúča používanie rovnakých transpondérových čipových kľúčov, ktoré vedia slúžiť k spusteniu viacerých zariadení. Tieto kľúče sú vytvárané takým spôsobom, aby komunikovali s každým zariadením, pochádzajúcim od jedného výrobcu. Vďaka tomu majú všetci pracovníci na stavbe prístup ku všetkým nástrojom a nemusia strácať čas výmenou kľúčov. Okrem toho je jednoduchšie zohnať v prípade straty kľúčov náhradu. Pri používaní tohto systému je mimoriadne dôležité dávať pozor na to, aby sa zlodeji nedostali ku kľúčom, ktoré by im krádež výrazne uľahčili.

Dobrou správou je skutočnosť, že môžete tieto systémy vymeniť za tzv. bez-kľúčové štartovacie systémy. Bez-kľúčový štartovací systém vyžaduje od operatéra, aby na spustenie stroja zadal špecifický PIN kód. Správcovia stavieb môžu nastaviť jeden PIN kód iba na pár dní. Keď nejaký zamestnanec opustí spoločnosť, môžu PIN kód ihneď zmeniť. Vďaka tomu môžu zabrániť krádežiam a znemožniť neoprávnené používanie nástrojov.

4) Drony

Drony sa na staveniskách nepoužívajú len na monitorovanie, mapovanie a zisťovanie pokroku prác na stavbe alebo projekte. Okrem toho sú efektívnym a cenovo výhodným spôsobom, ako kontrolovať stavbu najmä v nočných hodinách.

Moderné drony sú vybavené pohybovými senzormi, alebo kamerami s nočným videním. Okrem toho môžu opustiť nabíjaciu stanicu samostatne a automaticky lietať po vopred naprogramovaných trasách na staveniskách.

Podobné: Čo môžu dodávatelia lešenia urobiť so stále rastúcimi cenami materiálov?

Záver

Avšak, je potrebné myslieť aj na to, že drony majú aj svoje obmedzenia. Preto sa na veľkých stavbách odporúča kombinácia dronov a najatie si aspoň jedného bezpečnostného strážcu, ktorý bude monitorovať všetky úseky, kam sa dron nedostane. Do udržiavania bezpečnosti na stavenisku je potrebné zapojiť aj svojich pracovníkov.

Pri krádeži materiálov alebo nástrojov je potrebné myslieť na to, že robotníci stále potrebujú dostať zaplatené. Chýbajúce vybavenie musí byť nahradené v čo najkratšom možnom čase, aby sa zabezpečilo dokončenie všetkých prác na stavbe. Ide o nárast výdavkov oproti pôvodnému rozpočtu. Ak dôjde k oneskoreniu odovzdania celého projektu, znamená to pre projektového manažéra ďalšie navýšenie rozpočtu.

Teraz však už viete o rôznych spôsoboch zabránenia krádeží na staveniskách. Nastal najvyšší čas na investovanie do technológií a zvýšenie bezpečnosti vašej stavby. Bude to krok vpred nielen pre vás a vašich zamestnancov ale aj pre klientov, ktorí očakávajú, že projekty budú dokončené načas.

Chcete vedieť o podobných článkoch ako prvý?

Jedným kliknutím si aktivujte newsletter

  Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

  Ďaľšie články
  5 tipov, ktoré vám pomôžu vybrať správnu lešenársku spoločnosť

  Či už pracujete na inštalácii strechy na rezidenčných … Continued

  Výhody najatia si profesionálnej lešenárskej spoločnosti

  Iba veľmi málo budov je možné postaviť bez … Continued

  10 najväčších stavebných projektov sveta

  Medzi 10 najväčších stavebných projektov patria kanály, letiská, … Continued

  Čo môžu dodávatelia lešenia urobiť so stále rastúcimi cenami materiálov?

  Je povzbudzujúce sledovať, koľko úsilia a odhodlania bolo … Continued

  Najväčšie verejne obchodovateľné realitné spoločnosti sveta pre rok 2021

  Realitné spoločnosti po celom svete zažili v tomto … Continued

  Bezpečnostné tipy pri práci s lešením

  Prevencia pádu je jedným z najdôležitejších faktorov bezpečnosti … Continued

  Výhody lešenia v stavebníctve

  Ak vám povieme, aby ste si predstavili stavbu, … Continued

  Práca pre nás

  Spoločnosť Lešenie SK neustále hľadá nových ľudí na … Continued

  Projekt Viktoriaskolan, Švédsko

  Projekt Viktoriaskolan odštartoval 24.5.2016 v meste Göteborg vo … Continued

  Projekty v nemecku

  V roku 2016 sa naši pracovníci podieľali celkovo … Continued

  Montáž a demontáž lešenia

  Naša firma LešenieSK sa zaoberá prenájmom a predajom … Continued

  Projekt Guldhedsskolan, Švédsko

  Tento projekt základnej školy prebiehal v termíne od … Continued

  Projekt Dr.Westrings Gata, Švédsko

  Názov tohto projektu pochádza z pomenovania mestskej časti, … Continued

  Reklama na streche

  Novinka! Naša spoločnosť Lešenie SK, s.r.o. už disponuje … Continued

  Sklad v trnave

  Firma Lešenie SK disponuje skladovým dvorom v Trnave … Continued

  Bytový dom, Veľký grob

  V minulom roku sme v spolupráci s firmou … Continued