Späť

Čo môžu dodávatelia lešenia urobiť so stále rastúcimi cenami materiálov?

Full Image

Je povzbudzujúce sledovať, koľko úsilia a odhodlania bolo vynaloženého na revitalizáciu stavebného a lešenárskeho priemyslu od prvej vlny koronakrízy. Pracovníci v týchto priemysloch sa aj napriek mnohým obmedzeniam všemožne pokúšali zabezpečiť, aby projekty bežali aj naďalej, spúšťali sa nové a zároveň aby mohli všetci bezpečne a efektívne pracovať na tom, aby sa ekonomika vrátila do starých koľají.

Niektoré veci sú však mimo ich kontrolu. Jedným z najväčších problémov týchto sektorov je bezprecedentný rast cien materiálov a surovín. Výrazne stúpli napríklad ceny dreva a ocele. Pôvodne sa odhadovalo, že ceny týchto surovín sa začnú stabilizovať najneskôr začiatkom tohto leta. Ako však môžeme vidieť nedeje sa to. Stabilizáciu cien preto môžeme očakávať najskôr koncom jesene tohto roka.

Počas prvého štvrťroka tohto roku sme zaznamenali výrazný dopyt po materiáloch v krajinách ako je Veľká Británia alebo Spojené štáty americké. Stavebný priemysel sa v týchto krajinách začal vracať k pozastaveným projektom, prípadne sa spúšťali nové projekty, ktoré sú potrebné pre obnovu ekonomiky. V druhej polovici tohto roka môžeme očakávať naslednovný nárast dopytu, pretože európske krajiny pravdepodobne zaočkujú dostatok ľudí a znova uvedú do chodu stavebný sektor.

Nemali by sme však zabúdať ani na priemyselný sektor. Aj toto odvetvie s najvyššou pravdepodobnosťou zaznamená v tomto roku prudký nárast. Dodávatelia tehál sa chystajú postaviť nové továrne, ktoré im pomôžu uspokojiť neočakávaný dopyt.

Z údajov, ktoré sú k dispozícii je možné konštatovať, že dopyt existuje vo všetkých stavebných oblastiach. Odborníci zaznamenali výrazný dopyt po prenájme aj predaji nehnuteľností. Ľudia stále potrebujú, kde bývať. Nárast je zjavný aj medzi staviteľmi domov, čo dokazuje, že táto časť priemyslu napreduje. Aj kvôli vládnym opatreniam podporujúcim rast po kríze viacerí očakávajú, že stavebný sektor bude po zvyšok tohto roka rásť.

Podobné: Výhody lešenia v stavebníctve

Čo to znamená pre rast cien?

Viacerí odhadujú, alebo aspoň dúfajú, že cena ocele sa v priebehu druhej polovice roka 2021 stabilizuje. Je nepravdepodobné, že by klesla, ale už by nemusela rásť. To znamená, že ceny rúr a tvaroviek by mali byť menej premenlivé a stavebníci ich budú vedieť odhadovať s väčšou istotou. Podobne sa očakáva, že náklady na plasty a iné suroviny, ktoré v poslednej dobe výrazne stúpli, sa v nasledujúcich mesiacoch ustália.

Oblasť, v ktorej sa aj naďalej odhaduje zvyšovanie cien je drevársky priemysel. V súčasnosti je po dreve obrovský dopyt a jeho ceny neustále rastú. Všetci dodávatelia očakávajú, že v najbližšej dobe budú za drevo jednoducho platiť viac. Náklady, ktoré by v minulosti absorbovali dodávatelia sa však v súčasnosti do istej miery na nich prenesú. Je preto možné, že dodávatelia budú musieť svoje ceny prehodnotiť a zvýšiť.

Náklady na prepravu by však mali v nasledujúcich mesiacoch klesnúť (aj keď to sa očakávalo skôr). Okrem toho, že v posledných mesiacoch rástli ceny materiálov, boli aj ceny dopravy pomerne vysoké. Ak však klesnú, dodávatelia aj spotrebitelia to pravdepodobne pocítia ako pozitívum.

Čo môžu urobiť dodávatelia?

Rovnako ako aj ostatní pracovníci v týchto sektoroch, aj dodávatelia lešení robia všetko preto, aby ochránili svojich zákazníkov a pomohli im udržiavať ich konkurencieschopnosť a stanovené marže. Dodávatelia lešenia však majú malý, alebo takmer žiadny vplyv na rast cien a nakoľko sa tieto zvýšenia cien vyskytujú plošne, nevedia si s tým veľmi poradiť. Cenové problémy sú jednoducho po celom svete. Môžu sa však pokúsiť uskutočniť niekoľko opatrení, ktoré by im mali pomôcť s udržaním cien.

Pozrieť sa na súčasné tendrové ceny

Kontrola tendrových cien je zvyčajne činnosť, ktorú žiadna spoločnosť ani podnikateľ nechce vykonávať. Práve teraz to však je potrebné. Marže sú stále nižšie a je pravdepodobné, že budú klesať. Väčšina spoločností preto hľadá nové spôsoby, ako udržať ceny na konkurencieschopnej úrovni a zároveň poskytovať svojim klientom služby so ziskom.

Zvážiť prenájom

Pre mnohých dodávateľov môže byť prenájom lešenia v súčasnej situácii oveľa lepšou možnosťou, ako nákup. Sadzby za prenájom u niektorých pravdepodobne porastú, nakoľko prenajímatelia potrebujú neustále obnovovať a opravovať náradie, ktoré požičiavajú, no stále ide o finančne výhodnejší spôsob, ako získať náradie potrebné pre dokončenie projektu.

Čiastočná systematizácia svojho lešenia

Nastaviteľné priečne vodorovné nosníky alebo tyče môžu pomôcť znížiť náklady na pracovnú silu a vyťažiť viac z ľudí a náradia, ktoré už majú.

Prejsť na systémové lešenie

Systémové lešenie je výbornou voľbou pre dodávateľov, ktorí sa chystajú kúpiť nové lešenie alebo si ho iba prenajať. To, čo utratia za systémové lešenie, sa vykompenzuje nižšími nákladmi na mzdy zamestnancov. Vďaka tomu môžu dávať klientom nižšie a konkurencieschopnejšie ponuky, bez toho, aby bola znížená kvalita odvedenej práce.

Zvážiť vyradenie nepotrebných tyčí

Šrotovné za oceľ momentálne dosahuje historickú najvyššiu hodnotu za tonu. Je pravdepodobné, že bude aj naďalej rásť. Ak niekde v sklade sa nachádzajú nepotrebné rúry alebo iné oceľové komponenty, ktoré sa v priebehu rokov zhromažďovali a nikdy nemali energiu odniesť na zberný dvor, práve teraz je vhodná chvíľa. Firmy si tak môžu zarobiť nejaké peniaze navyše, ktoré nikdy nie sú na škodu.

Zváženie predaja

Ak majú nadbytočné náradie alebo materiály, ktoré pravdepodobne v blízkej dobe nepoužijú, je vhodné skúsiť ich predať. Predaj používaných lešenárskych zariadení z druhej ruky, by nemal byť problémom. V súčasnej dobe, kedy ceny týchto zariadení stále rastú, sa rozhodne nájde viacero kupcov, ktorí budú mať záujem o kúpu.

Viaceré stavebné spoločnosti možno teraz zistia, že je pre nich výhodnejšie si lešenie prenajímať a nie ho vlastniť, preto sa ho rozhodnú predať. Preto ak vaša spoločnosť potrebuje nové lešenárske zariadenia, netreba sa báť poobzerať po bazároch. Možno sa tak firmám podarí získať kvalitné zariadenia za skvelé ceny.

Podobné: Bezpečnostné tipy pri práci s lešením

Nie všetko je len pochmúrne

Stavebný a lešenársky priemysel je pomerne zaneprázdnený. Vo všetkých odvetviach je stále vodno rastúci dopyt, od výstavby nových rezidenčných nehnuteľností, až po veľké priemyselné objekty. Mnoho projektov, ktoré sa pripravujú, sa jednoducho nemôže odložiť na neskôr, pretože sú nevyhnutné pre infraštruktúru a rast, a taktiež zotavenie ekonomiky a návrat k normálu.

V súčasnosti je však cena surovín a materiálov veľkou výzvou, s ktorou sa tieto priemysly musia vysporiadať. Veríme, že spoločnou prácou a podporou od klientov a subdodávateľov sa však podarí toto náročné obdobie prekonať a vybudovať silnejšie, motivovanejšie a viac spolupracujúce odvetvie, ktoré bude úspešné a z dlhodobého hľadiska ziskové.

Chcete vedieť o podobných článkoch ako prvý?

Jedným kliknutím si aktivujte newsletter

  Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

  Ďaľšie články
  Výhody najatia si profesionálnej lešenárskej spoločnosti

  Iba veľmi málo budov je možné postaviť bez … Continued

  10 najväčších stavebných projektov sveta

  Medzi 10 najväčších stavebných projektov patria kanály, letiská, … Continued

  Najväčšie verejne obchodovateľné realitné spoločnosti sveta pre rok 2021

  Realitné spoločnosti po celom svete zažili v tomto … Continued

  Bezpečnostné tipy pri práci s lešením

  Prevencia pádu je jedným z najdôležitejších faktorov bezpečnosti … Continued

  Výhody lešenia v stavebníctve

  Ak vám povieme, aby ste si predstavili stavbu, … Continued

  Práca pre nás

  Spoločnosť Lešenie SK neustále hľadá nových ľudí na … Continued

  Projekt Viktoriaskolan, Švédsko

  Projekt Viktoriaskolan odštartoval 24.5.2016 v meste Göteborg vo … Continued

  Projekty v nemecku

  V roku 2016 sa naši pracovníci podieľali celkovo … Continued

  Montáž a demontáž lešenia

  Naša firma LešenieSK sa zaoberá prenájmom a predajom … Continued

  Projekt Guldhedsskolan, Švédsko

  Tento projekt základnej školy prebiehal v termíne od … Continued

  Projekt Dr.Westrings Gata, Švédsko

  Názov tohto projektu pochádza z pomenovania mestskej časti, … Continued

  Reklama na streche

  Novinka! Naša spoločnosť Lešenie SK, s.r.o. už disponuje … Continued

  Sklad v trnave

  Firma Lešenie SK disponuje skladovým dvorom v Trnave … Continued

  Bytový dom, Veľký grob

  V minulom roku sme v spolupráci s firmou … Continued