Späť

Výhody lešenia v stavebníctve

Full Image

Ak vám povieme, aby ste si predstavili stavbu, tak sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou pred očami vybaví obraz stavby s množstvom stavbárov, ktorí sa po budove pohybujú vďaka vysokej kovovej konštrukcii.

Najmä pri výstavbe komerčných budov môže byť prístup k vyššie položeným miestam náročný. Vďaka lešeniu však nie je práca ani vo veľkých výškach až taká komplikovaná, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Existuje množstvo rôznych dôvodov, prečo je lešenie v stavebnom priemysle potrebné a dôležité. V tomto článku vám predstavíme pár dôvodov, prečo sa oplatí investovať do kvalitne skonštruovaného lešenia.

Lešenie je nevyhnutnou súčasťou stavebného priemyslu už niekoľko stoviek rokov. V skratke by sme ho mohli popísať ako dočasnú štruktúru, ktorá slúži ako platforma pre stavebných pracovníkov a materiály, ktoré pri svojej práci potrebujú. Lešenie nájdete na väčšine budov, ktoré sa ešte len stavajú, alebo na ktorých sa vykonávajú opravárske práce, umývajú ťažko dostupné okná alebo vykonávajú iné údržbarské práce.

V priebehu rokov sa štruktúra lešenia dosť zmenila. Bambusové tyče boli nahradené kovovými rúrkami a trubicami. Vďaka vyššej odolnosti materiálu je lešenie robustnejšie, užívateľsky príjemnejšie a bezpečnejšie ako kedysi. Jeho funkčnosť však zostala rovnaká.

Vďaka prudkému nárastu stavebného priemyslu, prudko vzrástol aj dopyt po lešení. Lešenie sa stalo základným prvkom, ktorý je potrebný na každej stavbe, od bežných bytových domov, po výškové kancelárske priestory, alebo známe architektonické diela.

1) Bezpečnosť

Bezpečnosť je asi najdôležitejšou výhodou, s ktorým sa spája používanie lešenia. Každý túži po tom, aby bolo jeho pracovné prostredie bezpečné. Práca na stavbe sa spája s množstvom bezpečnostných rizík. Rebríky sú síce relatívne bezpečné, no zvyčajne nie sú dostatočne vysoké a robotníkom neposkytujú stabilnú platformu pod nohami, ktorá je mimoriadne dôležitá.

Práca vo výškach môže byť veľmi nebezpečná. Lešenie a prekážky, ako napríklad pletivo, zábradlie alebo oplotenie, preto zohrávajú kľúčovú úlohu v ochrane stavbárov pred ťažkými pádmi. Okrem toho sa na nich môže zachytiť akýkoľvek materiál padajúci z horných častí stavby. Vďaka tomu je pracovné prostredie na stavbe bezpečnejšie.

2) Prístup

Lešenie poskytuje stavbárom bezpečný prístup k takmer všetkým častiam stavby, na ktorej pracujú. Výstavba výškových budov sa spája s obmedzeným prístupom, no práve vďaka lešeniu sa robotníci dostanú aj na ťažko dostupné miesta. Lešenie môže byť skonštruované z dreva, sklenených vlákien alebo kovu.

Práca vo výškach umožňuje stavebným robotníkom oveľa flexibilnejšie vykonávanie práce. Vďaka tomu je stavba budovy rýchlejšia. Lešenie sa dá jednoducho skonštruovať a vďaka tomu, že sa dá umiestniť po obvode budovy, nebráni prístupu na cestu ani na chodník.

3) Pozícia

Lešenie nielen že umožňuje robotníkom dostať sa vyššie, no rovnako sú vďaka nemu v lepšej pozícii pri práci na stenách, stropoch, vonkajších častiach budovy alebo oknách. Výškové lešenie pre stavbárov znamená, že ich práca nie je závislá iba na rebríkoch, ktoré sú často vrtkavé a nestabilné. Ak stojí robotník na rebríku, pracuje pod uhlom, nemá pod nohami pevnú platformu a často má problémy s udržaním rovnováhy.

Vďaka lešeniu sa však robotníci ocitnú priamo oproti budove, a preto nemajú problém pracovať na stenách alebo stropoch budovy. Lešenie taktiež umožňuje, aby vedľa seba pracovali viacerí robotníci súčasne. Lešenie im ponúka pevnú základňu, preto je menej nebezpečné ako napríklad bežné rebríky.

4) Efektívnosť

Práca na bezpečnej plošine dáva stavebným pracovníkom pocit bezpečia, počas plnenia ich pracovných povinností. To zvyšuje efektivitu dokončovania stavieb. Vďaka lešeniam sa s ľahkosťou presúvajú, bezproblémovo manévrujú a prispôsobujú svoju pracovnú pozíciu tvaru budovy.

5) Rovnováha

Stavbári musia pracovať vo výškach a zároveň v nich udržiavať rovnováhu. To je veľmi nebezpečná kombinácia. Predstavte si, že ste na úrovni 10. poschodia a okrem toho, že ťažko fyzicky pracujete, si musíte dávať pozor na to, aby ste nespadli. Stavba budovy si vyžaduje veľa dôkladnej práce a na jej úspešné dokončenie je potrebná pevná pôda pod nohami. A práve tú ponúkajú stavbárom dobre osadené lešenia.

6) Vyrobené na mieru

V prípade, že sa rozhodnete si lešenie prenajať od nejakej spoločnosti, uistite sa, že štruktúra lešenia je pevná a len tak sa nezrúti. Profesionálne lešenárske konštrukcie majú tú výhodu, že sa vyrábajú na mieru podľa požiadaviek konkrétneho stavebného projektu. Okrem toho podliehajú mnohým medzinárodným normám a požiadavkám, preto by mali byť maximálne bezpečné.

7) Spolupráca s profesionálmi

Ak sa rozhodnete si najať lešenársku spoločnosť, je dobre nájsť si takú, ktorá je medzi stavbármi známa. Táto spoločnosť by mala zabezpečiť, aby materiály použité pri konštrukcii lešenia sú pevné a dostatočné pružné. Pracovníci na stavbe totižto často utrpia zranenia, ktorým sa dá predísť použitím správnych materiálov. Mnohé zo súčasných lešení majú zábradlia, ktoré zvyšujú ich bezpečnosť.

Inštalácia lešenárskej konštrukcie nie je náročná, no je najlepšie ju nechať v rukách profesionálov. Pri konštrukcii komerčných projektov je využívanie služieb profesionálov rozumnou voľbou. Vďaka tomu máte totižto väčšiu istotu, že stavbu dokončíte v určenom časovom limite, a že sa na jej konštrukcii bude pracovať maximálne profesionálne a efektívne. Vďaka kvalitnému lešeniu sa nemusia robotníci obávať o svoju bezpečnosť a môžu všetku svoju pozornosť venovať práci, ktorú vykonávajú.

8) Ušetrí vám to množstvo iných výdavkov

Ľudia sú vo všeobecnosti presvedčení, že investovanie do lešenia je zbytočnou stratou peňazí. Opak je však pravdou. Ak investujete do kvalitného lešenie, ušetríte v iných oblastiach. Profesionálne lešenárske spoločnosti zamestnávajú vyškolených pracovníkov, ktorí dôkladne dohliadajú na konštrukciu lešenia a ubezpečujú sa, že je lešenie pre danú stavbu bezpečné.

Lešenie má byť konštruované pod správnym uhlom, vďaka čomu sa stavbári dostanú na miesta, ktoré by im boli inak neprístupné. Taktiež by malo byť dostatočne pevné. Lešenie slúži aj na vyzdvihovanie ťažkých materiálov, preto by malo mať dostatočnú nosnosť, vďaka ktorej sa skráti čas potrebný na presun stavebného materiálu a zvýši sa efektivita práce na stavbe.

Ak si to zhrnieme, tak lešenie je neoddeliteľnou súčasťou stavebného priemyslu. Staviteľom umožňuje bezpečne postaviť výškové budovy, alebo vykonávať nevyhnutné opravy a údržbu už postavených budov. Okrem toho je vďaka lešeniu možné rýchle a efektívne dokončenie potrebných stavebných prác. Lešenie zvyšuje bezpečnosť robotníkov pracujúcich na stavbe.

Chcete vedieť o podobných článkoch ako prvý?

Jedným kliknutím si aktivujte newsletter

  Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

  Ďaľšie články
  5 tipov, ktoré vám pomôžu vybrať správnu lešenársku spoločnosť

  Či už pracujete na inštalácii strechy na rezidenčných … Continued

  Aké technológie používať pre obmedzenie krádeží na stavenisku?

  So stavebnými materiálmi a zariadeniami sa vo veľkom … Continued

  Výhody najatia si profesionálnej lešenárskej spoločnosti

  Iba veľmi málo budov je možné postaviť bez … Continued

  10 najväčších stavebných projektov sveta

  Medzi 10 najväčších stavebných projektov patria kanály, letiská, … Continued

  Čo môžu dodávatelia lešenia urobiť so stále rastúcimi cenami materiálov?

  Je povzbudzujúce sledovať, koľko úsilia a odhodlania bolo … Continued

  Najväčšie verejne obchodovateľné realitné spoločnosti sveta pre rok 2021

  Realitné spoločnosti po celom svete zažili v tomto … Continued

  Bezpečnostné tipy pri práci s lešením

  Prevencia pádu je jedným z najdôležitejších faktorov bezpečnosti … Continued

  Práca pre nás

  Spoločnosť Lešenie SK neustále hľadá nových ľudí na … Continued

  Projekt Viktoriaskolan, Švédsko

  Projekt Viktoriaskolan odštartoval 24.5.2016 v meste Göteborg vo … Continued

  Projekty v nemecku

  V roku 2016 sa naši pracovníci podieľali celkovo … Continued

  Montáž a demontáž lešenia

  Naša firma LešenieSK sa zaoberá prenájmom a predajom … Continued

  Projekt Guldhedsskolan, Švédsko

  Tento projekt základnej školy prebiehal v termíne od … Continued

  Projekt Dr.Westrings Gata, Švédsko

  Názov tohto projektu pochádza z pomenovania mestskej časti, … Continued

  Reklama na streche

  Novinka! Naša spoločnosť Lešenie SK, s.r.o. už disponuje … Continued

  Sklad v trnave

  Firma Lešenie SK disponuje skladovým dvorom v Trnave … Continued

  Bytový dom, Veľký grob

  V minulom roku sme v spolupráci s firmou … Continued